Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Aleksandra von Humboldta - Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki & Andrea Wulf

Człowiek, który zrozumiał naturę. Nowy świat Aleksandra von Humboldta

By Katarzyna Bażyńska-Chojnacka, Piotr Chojnacki & Andrea Wulf

  • Release Date: 2023-06-13
  • Genre: Biographies & Memoirs

Description

Na jego cześć nazwano miasta, rzeki, pasma górskie, prąd oceaniczny, pingwina, gigantyczną kałamarnicę, a nawet morze na Księżycu.

Barwne życie Alexandra von Humboldta jest jak żywcem wyjęte z powieści przygodowej: zapuścił się w lasy deszczowe, wspiął na najwyższe wulkany świata, był podziwiany przez władców i prezydentów, uczonych i poetów. Inspirował Napoleona, Darwina, Bolívara, a nawet kapitana Nemo z powieści Juliusza Verne’a. Idee i odkrycia tego wielkiego naukowca zrewolucjonizowały i ukształtowały naukę, ochronę przyrody, politykę oraz sztukę.

Andrea Wulf zabiera nas w fantastyczną podróż jego śladami – w wyścig przez Rosję zakażoną wąglikiem i wyprawę tropikalnymi rzekami pełnymi krokodyli – i pokazuje, dlaczego życie i poglądy Humboldta pozostają tak ważne do dziś. Chciał nie tylko zrozumieć świat, w którym żyjemy, ale też jako pierwszy zaczął się o niego troszczyć. Już w 1800 roku przewidział zmiany klimatyczne spowodowane działalnością człowieka i stworzył podwaliny współczesnego ruchu ekologicznego.

„Człowiek, który zrozumiał naturę” to najgłośniejsza biografia ostatnich lat i zwycięzca Costa Biography Award 2015.

Comments